top of page

Hudební dílny SPOLUZNÍT

pro děti od 0 do 10

LOGO bez textu.png

"Vítej hudbo, vítej k nám,

ve svém srdci pro tebe místo mám.

Můžem' zpívat,

můžem' tančit,

na nástroje hrát,

či jen pozorovat

a hudbu vnímat."

Snímek_obrazovky 2023-12-08 v 16.10.32.jpeg.png

Hudební dílny stály na počátku celého projektu SPOLUZNÍT.

Společné muzicírování dětí

(a rodičů) v malé skupince s jednou hudební průvodkyní.

Program trvá 45 min a je pro skupinu 4 - 10 rodin nebo samotných dětí.

951125e1-f27b-4bd7-a2f3-047a96de87d9.JPG

Hudba v kruhu

s koloběhem roku

a jeho proměnami.

951125e1-f27b-4bd7-a2f3-047a96de87d9.JPG
IMG_9979.JPG

Lidové písně

Říkadla

Vážná hudba

Rituální písně

Autorské písně

Tanec

Zpěv

Hra na nástroje

Dostatek času i prostoru na zkoumání zvuků, hudebních nástrojů, prožívání a pozorování hudby.

IMG_9869.jpg
Snímek_obrazovky 2023-12-08 v 15.33.32.jpeg.png

Jak zní ÚNOR v NEBI

16.2.2024

pátek 10:30 hod

350 Kč

Snímek_obrazovky 2023-12-08 v 15.33.32.jpeg.png

Jak zní ÚNOR v You8Me

26.2.2024

pondělí 16:15

300 Kč

Jak zní ÚNOR?

Piano, shruttibox, kastaněty, bubínky, tamburínky a poprvé i KYTARA.

“Na Hromnice světla více!”

“Rodí se život v této posvátné době.”

“Pec nám spadla!”

“Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu.”

“Daleko na severu je grónská zem.”

Zima se chýlí ke konci. Sem tam už sluneční paprsky hřejí, kterých je víc a víc, ale zem je stále ještě studená. Pořád je někdy potřeba zalézt do vyhřátých domovů. A zrovna v únoru nám v hudebních dílnách spadne pec!

Přivítáme více světla, kterého je na Hromnice o hodinu více.

Zásoby na konci zimy pomalu docházejí, sice už se to v dnešní době netýká jídla, ale sil v přírodě a v nás ano. Masopustní písní oslavíme, že jsme se dočkali konce zimy a společně jsme se sešli.

Více světla přináší i více života. Příroda se připravuje na své znovuzrození po zimě a pomalu přichází i více sil a nových začátků do našich životů.

Na Zemi jsou místa, kde vládne zima a chlad po celý rok a přesto tam lidé, zvířata i rostliny umí se svou silou zacházet tak, že jim síly vystačí po celý rok, i když neznají horké léto. Od eskymáků se toho můžeme naučit mnoho, já jsem se třeba až nedávno dozvěděla, že ledního medvěda nazývají NANUK! Na jejich počest si zazpíváme Grónskou písničku a poprvé donesu na dílny i KYTARU!

Jak zní LEDEN?

Přestože začal nový rok, příroda ještě spí a nám lidem - jako součástí přírody - prospívá si toto období klidu a regenerace dopřát také. 

 

V lednové hudební dílně se tedy zaměříme na téma odpočinku a věčného koloběhu usínání, probouzení - ukončování a znovuzrození. Voda se proměňuje v led a sníh, aby mohla příroda přes zimu usnout a nabrat síly na jarní rozpuk. 

 

Projdeme se po ledu, budeme se kolébat a houpat v rytmu ukolébavek - lidových, moderních, známých i zcela nových a dojde i na ukolébavku od pana Mozarta. Kolébali jsme se u maminek v bříšku, pak v jejich náručí a všechny druhy houpání nás do tohoto pocitu navracejí. 

 

Součástí dílny bude houpání se s ukolébavkou “Sladké sny a houpy hou” z nádherné stejnojmenné knihy od spisovatelky a mojí kamarádky Lenky Míkovcové. Všechny její knihy v sobě nesou poselství respektujícího přístupu k malým i velkým lidem. Sama knihu a píseň používám se svými dětmi téměř každý večer, proto jsem ráda, že ji můžeme představit i na Hudebních dílnách a SPOLUZNÍT s ní.

Proč se s dětmi věnovat hudbě?

Hudba je mocný nástroj. Je to nehmotná věc, která dělá hmotné změny. Přes rytmus a vibrace ovlivňuje naše tělo, jeho stav i kondici přes dech a tep. Během pár vteřin dokáže změnit naši náladu nebo vyvolat dávné vzpomínky.

 

Rozvíjení hudebních dovedností, se kterými se rodí každá lidská bytost má pozitivní vliv na vývoj řeči a učení se rodného i cizího jazyka, logické myšlení, propojování hemisfér, koordinaci, socializaci, řád, rozvoj jemné i hrubé motoriky, rozšiřování slovní zásoby, poznávání jiných kultur prostřednictvím hudby, vnímání krásy atd.

 

Přináší celkovou harmonii těla i duše, pomáhá nám vnímat rytmus a řád cyklů v našem těle i kolem nás, pracovat s dynamikou ve vlastním projevu i ve vztazích - učit se vnímat to, kde končím já, kde začínají druzí, kde se propojujeme nebo kde jsme každý zvlášť, reguluje nervový systém, skrze dech ovlivňuje kapacitu plic, má relaxační i aktivizující účinky…

 

Toto všechno a ještě mnohem víc nám umožňuje hudba. Už samotný poslech hudby na nás má velký vliv, který je ještě mnohem větší, pokud hudbu provozujeme aktivně. Počínaje podupáváním si do rytmu, pobrukováním si nebo tancem. 

 

Hlavním přínosem Hudebních dílen (tedy práci ve skupině) je pro mě to, že můžeme skrze hudbu být spolu. Mít plnou pozornost na to, co se odehrává teď a tady - a společně ten okamžik tvořit. SPOLUZNÍT na stejné a vlně a přitom si zachovat svou jedinečnost a svobodný kreativní projev. 

 

“Hudbu máme všichni v sobě. A je taky všude kolem nás…”

FOTO

Hudební dílny se zrodily roku 2009

Někteří muzikanti začali v pár měsících a pokračovali přes pubertu až do dospělosti

bottom of page